A pénzügyi célok megfogalmazása
Az első találkozásunk alkalmával felvázoljuk jelenlegi és jövőbeni pénzügyi céljaid, a rendelkezésre álló jövedelmet és fedezetet.
Felújítás közé soroljuk: Festés, mázolás, hidegburkolat lerakás (járólap, csempézés), meleg burkolatok cseréje (laminált padló, szalag parketta), villanyszerelés, radiátorcsere, belső átalakítás, fürdőszoba felújítás. A lakásfelújító kölcsönnel nemcsak lakóingatlan, hanem üdülő felújítási munkálatai is finanszírozhatók. A felújítási hitel körébe jellemzően építési vagy szakhatósági engedélyhez, illetve azokhoz nem kötött munkálatok tartoznak ide, de például egy nyílászáró áthelyezése engedélyköteles is lehet.
A korszerűsítési munkálatok jellemzően építészi, vagy szakhatósági engedélyhez kötöttek, de itt is vannak kivételek. Klasszikus hitelcélok a fűtéskorszerűítés (hőleadó cseréje), napelem telepítése, aljzat, illetve födém, vagy oldalfal szigetelése, nyílászáról cseréje (bár ez egyes bankoknál felújítási cél).
Alapvetően az igénylő tulajdonában álló, jogilag rendezett ingatlanok munkálataira igényelhető felújítási hitel. Eltér a bankok gyakorlata, hogy folyamatban lévő munkálatok esetében, amennyiben nem komfortos az ingatlan az igénylés pillanatában, akkor a további munkálatokra igényelhető-e hitel. Van, akinél alapfeltétel a komfortosság, van, aki pedig ennél az egy célnál el tud tekinteni ettől. A hitel mögötti fedezet maga a felújítás célja kell legyen.
Törvényileg rögzített, hogy az épített ingatlan bank által becsült várható piaci értékének 80%-áig nyújthatnak hitelt a bankok. Van olyan bank, aki meg is elégszik a 80%-kal, de olyan is akad, aki ennél kisebb arányú hitelt nyújt (lakáscél esetében még 70% a jellemző). De jellemzően felújítási hitelek esetében ez azt jelenti, hogy akár teljes egészében finanszírozhatóak önerőből a munkálatok.
Ha azonban van vállalt önerő, az előre beépítendő, különösképpen 10%-os mérték felett.
Lakossági hitelek esetében minden bank a saját értékbecslőjének eredményét fogadja el. Az értékbecslést a teljes hitelkérelmi csomag benyújtásával egyidejűleg a bankban kell megrendelni akár közreműködésemmel, akár közvetlenül a bankfiókban. Fontos, hogy az értékbecslés előfeltétele a költségvetés benyújtása és az esetleges engedélyhez kötött munkálatok engedélyeinek beszerzése.
Az értékbecslés átfutási ideje minimum 3 nap, de jellemzően 1-2 hét. Tekintettel arra, hogy felújítási hitel esetében a folyósítás nem mindig egy szakaszban történik, az egyes mérföldkövek elkészültekor újra meg kell rendelni egy szemlét, felülvizsgálatot, melyben az értékbecslő leigazolja az elkészült munkálatokat.
Jellemzően a közjegyzőt a bank kéri fel, de van olyan is, aki megengedi az ügyfél által szervezett közjegyző bevonását. 2019-ben egységesebbé tették és emelték is a közjegyzői díjszabásokat, ezért a hitelfelvevőnek alapvetően annyiban maradt szabad mozgástere, hogy a közjegyzőt a banki ügyintéző a bankfiókba hívja – ennek 30 000 forint felára van – vagy az ügyfél megy a közjegyzőhöz. Illetve új trend, hogy már több bank kezdi elfogadni az elektronikus, egyszerűsített közjegyzői okiratokat, mellyel jelentősen csökkenthető a közjegyzői okirat díja.
A velem való együttműködés során jellemzően csak a szerződés-aláírásra kell bemenni a bankfiókba és a közjegyzőhöz egyeztett időpontban, előtte a banki ügyintézéshez nem szükséges megjelenni.